четвер, 9 лютого 2017 р.

Виховна година


Виховна година
Тема: "Шкідливі звички. Не дай себе обдурити."

Мета:
Освітня: ознайомити учнів із шкідливими звичками, довести до їх свідомості, що шкідливі звички є основною причиною порушення здоров'я;
Розвиваюча: фор­мувати в учнів негативне ставлення до шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв);
Виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я.
Обладнання: чисті аркуші паперу, фломастери, слайди «Шкідливі звички. Не дай себе обдурити».

                                        Хід заняття

Запитання до учнів.
Що таке шкідливі звички?
Які шкідливі звички ви знаєте?

Тестування «Що я знаю про шкідливі звички
?»
Позначити правильні варіанти відповідей.
1. Шкідливі звички — це:
а) мити руки з милом перед їдою;
б) палити, вживати алкоголь та наркотики;
в) вранці та ввечері чистити зуби;
г) човгати ногами; смоктати пальці, гризти нігті.
2. Що відбувається з дитиною, яка вживає алкоголь?
а) Вона швидше росте;
б) у неї покращується пам'ять;
в) вона погано вчиться;
г) вона завдає неабиякої шкоди власному здоров'ю.
3. Які наслідки може викликати паління?
а) Захворювання на рак легенів;
б) піднесення настрою;
в) зниження гостроти зору, слуху;
г) прискорення процесів дорослішання.
4. До чого призводить вживання наркотиків?
а) З'являється унікальна можливість відвідати вірту­альні світи;
б) виникає фізіологічна і психологічна залежність від отрути;
в) деградує мозок людини;
г) людина стає більш розкутою і товариською.
Правильні варіанти відповідей:
1. б, г.
2. в, г.
3. а, в.
4. б, в.
За кожну правильну відповідь учень зараховує собі 1 бал.
8 балів – учень має чіткі уявлення про наслідки шкід­ливих звичок.
7-5 балів – загалом учень знає про шкідливий вплив алкоголю, тютюну та наркотиків на організм людини, але не має уявлення про конкретні наслідки вживання цих не­безпечних речовин.
4-0 балів – учень потребує особливої уваги з боку пе­дагогів та батьків і додаткової роз'яснювальної роботи щодо наслідків шкідливих звичок.

       Слово вчителя та перегляд слайдів «Шкідливі звички. Не дай себе обдурити».
       Паління, вживання алкоголю назвали шкідливими звичками тому, що вони дуже небезпечні для здоров'я. Проте, є чимало інших шкідливих звичок, які також ідуть не на користь людині: наприклад, однією з найпоширеніших є звичка горбитись. Вона призводить до викривлення хребта, що погіршує роботу органів кровообі­гу, дихання, травлення. Узагалі здавна вважали, що корін­ня всіх хвороб криється у неправильній поставі. Та все ж найбільше зашкоджують здоров'ю людей палін­ня, вживання алкогольних напоїв. Принцип звикання організму до тютюну, спиртного той самий. Речовини, що входять до їхнього складу, включаються у ланцюжок обміну речовин людського організму. Людина опиняється у так званій нікотиновій (алкогольній) залежності і вже не може обходитися без ре­гулярного вживання цих отрут. Тому так складно позбути­ся подібних звичок, що найчастіше переходять у хворобу (алкоголізм).
       Не секрет, що чимало підлітків хоча б раз пробували курити. Здавалося б, що тут такого: багато дорослих ку­рять. Але варто батькам знайти у кишені сина чи доньки пачку цигарок, і серйозної розмови не уникнути, адже тато й мама розуміють, що паління — дуже шкідлива звичка, а підлітки не сприймають її всерйоз, і даремно. Чадний газ, що утворюється під час горіння, у крові вступає в хімічну взаємодію з гемоглобіном, що, як ви знаєте, переносить кисень. Вміст кисню в крові курця різко падає, а значить, погіршується кровопостачання головного мозку. Саме тому в курців – початківців наморочиться голо­ва. Після «набуття досвіду» неприємні відчуття слабшають і згодом зникають, але негативний вплив тютюнового диму залишається. Нікотин руйнує діяльність нервової системи, серця, легень, печінки, органів травлення, знижує гостро­ту зору та слуху. Тютюн – убивця вітамінів в організмі. Одна викурена цигарка нейтралізує в ньому двадцять п'ять міліграмів вітамінів (стільки їх міститься в одному апель­сині). За даними англійської королівської спілки лікарів, кожна викурена цигарка коштує курцям від 5 до 15 хвилин життя. У середньому ж курці живуть менше, ніж люди, які не курять, на 6 – 8 років.

       Бесіда
1.Як ви вважаєте, зазвичай з якої причини підлітки по­чинають палити?
2.Чи може паління призвести до наркоманії? Поясніть свою думку.
3.Чому палити у підлітковому віці найбільш небезпечно?
4.Чому дівчатам особливо небезпечно палити?
5.Яке майбутнє чекає на суспільство, якщо молоде по­коління призвичаїться до цигарок?

Слово вчителя
  Зовсім непитущі люди трапляються набагато рідше, ніж некурящі. Можливо, тому що паління не приносить явного задоволення, а от алкоголь допомагає розслабитись, відчути себе вільніше. Але коли людина починає пити, вона потро­ху п'яніє, утрачає над собою контроль і може «перебрати норму». Що таке «норма»? Простіше кажучи, це та кіль­кість алкоголю, від якої тобі ще добре. Але варто продов­жити пити і можна тяжко отруїтися.
Відомо, що в алкогольну залежність потрапити легко, але навряд чи ви задумувались, наскільки невинно це по­чинається. Подумаєш, келих пива! Але згодом дозування будуть збільшуватися, потім пиво здасться недостатньо міцним. Найнебезпечнішими за все є слабоалкогольні на­пої з додаванням соку: на смак вони майже як лимонад, але набагато міцніші від пива. До речі, алкоголізм у підлітків розвивається в чотири рази швидше, ніж у дорослих.
Бесіда
1.Чи можна вважати такі напої, як «Джин-тонік», «Лонгер», «Ром-кола», легкими тонізуючими напоями?
2.Як ви гадаєте, чи можна вважати рекламу слабко-алкогольних напоїв та пива небезпечною для життя су­спільства?
3.З якого віку людина може розпочати вживання алко­голю?

Творче завдання «Моя відповідь така»
Учитель роздає учням аркуші паперу і пропонує напи­сати, як би вони відповіли у подібних ситуаціях:
1. Друг (подруга) похвалився, що спробував викурити цигарку і йому сподобалось. Він пропонує спробувати і вам.
2. Ви потрапили у компанію, де всі курять. «Спробуй, це круто! Ми вже дорослі!» — кажуть вам.
3. До вас у гості прийшли друзі й принесли «Лонгер». «Ось купили дорогою. Буде веселіше розважатись»,— так по­яснили вони свій вчинок.

Як побороти шкідливі звички?
Кожен знає, як багато згубних звичок присутній у нашому житті. Всі ці звички здатні отруювати життя, а також відіграють роль бомби уповільненої дії. Багато хто намагається боротися, але це настільки складно дається, що у них опускаються руки. Нижче можна ознайомитися з основними рекомендаціями, які допоможуть подолати згубні звички.
1. Знайдіть причину. Від цього може залежати успіх у боротьбі з шкідливою звичкою, адже дуже часто причина ховається в підсвідомості і має зв’язок з різними подіями, що відбулися в житті. Визначивши причину, вам буде набагато легше боротися з нею.
2. Проаналізуйте свою шкідливу звичку, постарайтеся знайти в ній позитивні сторони. Деколи трапляється так, що шкідлива звичка може дарувати позитивні емоції. Тому подумайте, наскільки важливими ці емоції, перш ніж позбавлятися від чого-небудь. Зрозуміло, це не відноситься до того, що негативно впливає на здоров’я.
3. Прагненню має супроводжувати дію. Якщо ви поставили за мету побороти шкідливу звичку, то не роздумуйте, а починайте діяти. Тільки дія дозволить вам швидше побороти те, від чого ви хочете позбавитися.
4. Займіться чимось новим і захоплюючим. Перейдіть на щось більш корисне і не шкідливий. Наприклад, нехай вашою новою звичкою стане заняття спортом. Пам’ятайте, що попередньо варто проконсультуватися у лікаря, щоб не нашкодити.
5. Женіть геть скептичне настрій. Не потрібно сумніватися, адже від цього робиться тільки гірше. Намагайтеся жити з максимально позитивними думками, хай усмішка завжди буде з вами. Позитивне мислення допомагає легше справлятися з будь-якими ситуаціями в житті.
6. Розвивайте силу волі! Від неї багато залежить, адже ви повинні навчитися контролювати себе і свої бажання. Будьте сильніше своїх згубних звичок.
7. Скористайтеся допомогою психолога. Якщо вам не під силу самостійно побороти шкідливу звичку, то саме час звернутися до фахівця, який допоможе вам розібратися з цією проблемою.

«Тютюнова» статистика України:
В Україні щоденно курить 42 % дорослих чоловіків і 9 % дорослих жінок; серед молоді курить 45 % юнаків і 35 % дівчат;
68 % курців заявили, що зацікавлені у відмові від куріння, а серед тих, хто будь-коли курив щодня, 26 % вже є колишніми курцями;
Понад 90 % населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях;
Підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення — 70 %;
31 % вважає, що куріння кальяну призводить до серйозних захворювань;
Всього в країні нараховується близько 6,2 мільйонів активних курців, що складають третину всього працездатного населення країни;
Україна посідає 17 місце в списку країн-лідерів за кількістю курців;
Щорічно до числа курців долучаються не менш 100 000 українців;
Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років;
Україна є другою країною у світі (після Чилі), де у віці 13-15 років курять більше 30 % юнаків і дівчат;
Україна займає ІІ місце за кількістю викурених сигарет на одного громадянина. На кожного українця припадає понад 2500 сигарет — майже 7 щоденно;
Розрахунки Всесвітнього банку свідчать про те, що економічні збитки України від тютюну складають близько 2 мільярдів доларів щорічно;
За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб пов'язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.
Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась. Так, у 2005 році щоденно палили 62 % чоловіків (від 15 років і старше), а в 2015 вже 42 %. Кількість жінок-курців скоротилася майже вдвічі — з 17 % до 9 %.


Алкогольна статистка України:
В Україні щороку через алкоголь помирають понад 40 тисяч людей. Це близько 8 тисяч отруєнь алкоголем, 8 тисяч – кардіопатій і решта – це всі інші захворювання, а також нещасні випадки, які трапляються через вживання алкоголю: куріння в ліжку в нетверезому стані, ДТП тощо.
На сьогодні 40% дітей (від 14 до 18 років) "вже причастились" до алкоголю, при тому, що існує заборона на продаж алкоголю неповнолітнім.
Щороку фіксується близько 25-30% випадків дитячої патології новонароджених, частою причиною чого є вживання алкоголю мамою або татом.
30% чоловіків у віковій групі від 25 до 50 років залежні від алкоголю.
В Україні офіційно зареєстровані та поставлені на наркологічний облік 700 тисяч осіб з діагнозом хронічний алкоголізм.
Рівень вживання алкогольних напоїв в державі становить близько 12 л на 1 особу в рік, хоча за даними ВООЗ цей показник не повинен перевищувати 8 літрів.

Міфи про алкоголь
Міф 1
Алкоголь робить мене модним. Правда полягає в тому, що відомі актори, музиканти та інші законодавці молодіжної моди рішуче виступають проти алкоголю. Нині, навпаки, модно займатися спортом і вести здоровий спосіб життя.
Міф 2
Алкоголь допомагає розв'язувати проблеми, допомагає забутися й не думати про свої проблеми. Це найпоширеніший самообман. Навпаки, він поглиблює існуючі проблеми і породжує нові. Якщо весь час звертатись до алкоголю, щоб забути про проблеми й горе,— це прямий шлях до алкоголізму. І тоді замість проблем, про які хотілося забути, постане проблема алкоголізму. Алкоголь не розв'яже жодної з проблем.
Міф 3
Алкоголь робить із хлопчаків справжніх чоловіків і не шкодить дівчатам. Правда полягає в тому, що алкоголь діє навпаки, зменшуючи в організмі концентрацію тестостерону — гормону, який справді перетворює хлопчика на чоловіка. Дівчата швидше за хлопців звикають до алкоголю і, отже, ставлять під загрозу своє здоров'я та життя майбутніх дітей.
Міф 4
Випивати — це весело. Правда полягає в тому, що випивати — це вживати алкоголь, що міститься в напоях. Подумай про це! Невже це весело — накачатися тим, від чого втрачаєш здатність тверезо мислити? Часто результат буває протилежним — погіршується настрій, виникає агресивність, загострюються хронічні хвороби. 
Міф 5
Я взагалі не п'ю. Це лише пиво, яке можна пити необмежено, тому що пиво — неміцний алкогольний напій. Правда полягає в тому, що вміст алкоголю в баночці пива (0,33 л) такий, як у чарці горілки (40 мл) або в 1 келиху вина (150 мл). Пити пиво в необмежених кількостях без ризику для здоров'я не можна. 
Міф 6
Від алкоголю не можна померти: пий собі й пий. Правда полягає в тому, що багато людей помирають від передозування алкоголем, від уживання неякісних алкогольних напоїв, а ще більше від хвороб, спричинених хронічним алкоголізмом, та необачних учинків, скоєних під впливом алкоголю. Людина може вмерти від дози алкоголю, за якої не витримає її серце або з якою не впорається її печінка! 
Міф 7
Алкоголь та наркотики не зашкодять мені. Наркотична залежність — це хвороба дурнів і слабаків. Правда полягає в тому, що є жертви серед відомих людей. Вони були розумними та сильними, інакше не стали б тим, ким стали. Та ні їхні гроші, ні найкращі лікарі їм не допомогли. 
Міф 8
Слабоалкогольні напої (ром-кола, шейк) нешкідливі, інакше їх не продавали б неповнолітнім. Правда полягає в тому, що це наслідок недосконалого законодавства. Алкоголь із газованих напоїв засвоюється швидше, ніж з вина чи горілки. Лікарі вже давно спостерігають випадки алкоголізму серед підлітків саме з цієї причини.
Міф 9
У стані похмілля необхідно обов'язково випити ще алкоголю, щоб похмелитися. Правда полягає в тому, що єдиний лікар від похмілля — це час. Алкоголь виходить із організму тільки згодом. Печінка виводить з організму людини 10 мл алкоголю за 1 год. Випиваючи ще, людина тільки збільшує навантаження на й так уже перевантажену печінку. Ні додатковий алкоголь, ні чай, ні кава, ні холодний душ, ні свіже повітря не приводять до дійсного протверезіння. В стані похмілля людина повинна уникати вживання алкоголю протягом 48 год, щоб дати своєму організму й м'язам тіла відпочити й «отямитись». 
Міф 10
Можна змішувати різні алкогольні напої, а також змішувати алкоголь із будь-якими іншими наркотиками. Правда полягає в тому, що змішування різних алкогольних напоїв, алкоголю з будь-якими іншими наркотиками може мати смертельні наслідки.
Міф 11
Деякі підлітки вірять, що більшість їхніх однолітків уживають алкоголь. А раз так, то й вони неодмінно повинні вживати алкоголь. Правда полягає в тому, що більшість підлітків у віці від 13 до 15 років не вживають алкоголю.
Міф 12
Алкоголь можна вважати продуктом харчування. Правда полягає в тому, що алкоголь не є продуктом харчування. Він не містить у собі ніяких поживних речовин, без яких організм людини не міг би функціонувати повноцінно.
Міф 13
Уживаючи алкогольні напої, потрібно дотримуватися почуття міри. Міра — це коли не напиваєшся до такого стану, коли тебе друзі тягнуть на собі додому. Правда полягає в тому, що стан, близький до подібного, не може вважатися мірою. Вплив алкоголю на організм людини залежить від ваги й росту людини. Діти та підлітки мають вагу значно меншу, ніж дорослі, й ріст у них, як правило, менше, ніж у дорослих. Отже, молоді люди, які не досягай фізичної зрілості, не можуть споживати стільки ж алкоголю, скільки дорослі. Міру потрібно визначати тільки кількістю випитого в грамах або мілілітрах. Якщо доросла людина регулярно вживає більше трьох одиниць (30 мл чистого алкоголю), вона завдає шкоди своєму здоров'ю.

       Заключне слово вчителя
       Багато підлітків починають курити, вживати алко­гольні напої саме тому, що із цигаркою або чаркою в руці видаються собі більш дорослими, стильними. Але чи за­мислювались ви, чому так багато дорослих людей роками борються із залежністю від алкоголю, тютюну? Тому, що ці згубні звички із задоволення пере­творюються на страшні хвороби. То що ви оберете: здорове яскраве життя чи щоденну тяжку боротьбу за виживання? Яким ви бачите своє майбутнє?
Добре подумайте над цим, беручи до рук цигарку чи пляшку пива.

Немає коментарів:

Дописати коментар